system bukmacherski
dochodowy system bukmacherski
Systemy bukmacherskie

DOCHODOWY SYSTEM BUKMACHERSKI

Drugim najważniejszym elementem układanki pod tytułem „Ogrywamy Bukmachera” prócz typów bukmacherskich (skutecznych i wartościowych) jest posługiwanie się dochodowym systemem bukmacherskim. Ale czym taki system w ogóle jest?

CECHY DOBREGO SYSTEMU BUKMACHERSKIEGO

Za system bukmacherski uznać możemy nasz sposób (strategię) gry, czyli to w jaki sposób mamy zamiar dojść do bogactwa, a konkretniej rzecz ujmując :

  • Jakie typy bukmacherskie będziemy stawiali
  • W jaki sposób będziemy dobierali stawki do kolejnych zakładów
  • Jaki jest nasz pułap zysku lub straty przy którym system zakończy swój tok
  • Sugestie co do gry (na przykład nie grać meczów ulubionej drużyny)

To podstawowe cztery elementy jakie zawierać powinien w sobie każdy system bukmacherski (który oczywiście ma przynosić nam zyski). Zacznijmy analizę każdego z tych elementów by przybliżyć dlaczego są one tak ważne.

Jakie typy grać?

Typy bukmacherskie – w osobnym rozdziale pisaliśmy o tym jak dobierać wartościowe typy i jak sprawdzić, które z naszych typowań do takich należą. Musimy zaznaczyć sobie jaki rodzaj typów będziemy grali, ponieważ system bukmacherski wymaga od nas działania niczym „maszyna”. Co mamy na myśli ? Ano to, że jeśli za każdym razem będziemy zastanawiali się co zagrać to często (z powodu złej analizy, zmęczenia psychicznego) możemy zagrać typy bukmacherskie, które są bezwartościowe. Jeśli jednak na początku kreacji naszego systemu bukmacherskiego powiedzieliśmy sobie jasno „gram przeciwko faworytom na których kurs wynosi do 1.55” to mamy od razu wytyczone, które typy bukmacherskie gramy, a które nie. Koniec, kropka. Dzięki takiemu przygotowaniu możemy być pewni, że nasz sposób gry jest usystematyzowana, a my mamy gwarancję, że nie popełnimy żadnego błędu w doborze typów.

Jak dobierać stawkę?

Sposób dobieranie stawki – inaczej nazywany systemem zarządzania budżetem oznacza to w jaki sposób zastanawiamy się nad wysokością stawki w kolejnym zakładzie. Zauważmy, że nasze poprzednie typowanie mogło nam przynieść wygraną i zysk lub przegraną i to już w pewien sposób wpływa na to co musimy zrobić. Jeśli wygraliśmy, to możemy kontynuować grę tą samą stawką, jeśli jednak poprzedni typ bukmacherskie był przegrany to musimy tak dobrać stawkę do następnego zakładu by przy wygranym zakładzie wyjść na plus.

Zatem powinno to przybierać taką formę:

Stawka = stracony kapitał / kurs    >> W ten sposób wyliczymy jaką stawkę musimy postawić by odrobić  to co do tej pory przegraliśmy. Do tego oczywiście doliczamy „x stawki” by wyjść na plus i coś zarobić.

Istnieje wiele sposobów dobierania stawki, wszystkie oparte są na wyliczeniach matematycznych. Można stosować systemy progresji, d’Alembert, Labourche, stałego zysku czy procentowego zysku z każdego zakładu.

Wszystkie te systemy różnią się agresywnością, a zatem wysokością potencjalnych zysków i strat.

Systemy bukmacherskie

Bardziej agresywne systemy wymagają od nas posiadania większego kapitału, ponieważ stawki rosną bardzo szybko wraz z kolejnym etapem, ale za to zyskujemy gdy uda nam się trafić zakład, bo dzięki temu zarobimy nieco więcej.

Gdy jednak decydujemy się wykorzystywać systemy nieco bardziej defensywne, nie musimy dysponować wielkim budżetem, bo stopień wzrostu stawek nie jest tak szybki, ale też potencjalny zysk nie jest tak duży jak przy agresywniejszych systemach.

Dobierz kapitał do gry

Naszym priorytetem powinno jednak być to by zapewnić sobie odpowiedni kapitał do gry, czyli najpierw skupmy się na tym by zabezpieczyć swój system bukmacherski na odpowiednią ilość progów gry, a dopiero potem liczmy zyski.

Na jak długo powinien nam wystarczyć nasz budżet ? Przynajmniej kilka (5-6) progów gry. Wszystko jednak uwarunkowane jest od naszej skuteczności przy danej wysokości kursów. Musimy zakładać, że coś pójdzie nie tak i przez kilka serii nie trafimy wyniku, dlatego dobierając sposób wyznaczania stawki miejmy to na uwadze.

Zyski i straty to ważny element systemu

Pułap zysków i strat – nic nie jest doskonałe, nie będzie nim również żaden system bukmacherski, bo niemożliwością jest uniknąć w rzeczywistości pewnego niekorzystnego zbiegu okoliczności, na skutek którego przez długi okres czasu nie uda nam się trafić naszych typów. Dlatego też każdy system (nawet najbardziej doskonały) powinien to zakładać, a my sami musimy wyznaczyć sobie wartości zysków i strat przy których zakończymy naszą grę. Ma to znaczenie, ponieważ jeśli dojdziemy do zadowalającego nas zysku skończymy grę – będziemy cieszyli się wygranymi pieniędzmi, a potem rozpoczniemy grę od początku tym samym zapewniając sobie, że nie utracimy tego co do tej pory zarobiliśmy.

Pułap strat przy którym kończymy grę jest również ważny, bo czasem może zdarzyć się tak, że coś nas zawiedzie (na przykład typy bukmacherskie) i nie dane nam będzie zarobić pieniędzy. Nie warto zatem brnąć w coś co nie przyniesie nam korzyści finansowych, tym samym jeśli dojdziemy do pewnego momentu, w którym straciliśmy w naszej opinii wystarczająco dużo to kończymy grę.

Jak grać, żeby wygrać?

Sugestie co do gry – każdy kto ma za sobą jakąś przeszłość w zakładach bukmacherskich na pewno bez problemu wskaże swoje słabe strony, do których należeć mogą między innymi :

  • Słabe wyniki osiągane gdy gramy pod wpływem emocji (chcemy szybko odegrać stracony kapitał ; stawiamy bardzo wysokie stawki po tym jak udało nam się wygrać nieco więcej) ;
  • Błędnie oszacowane prawdopodobieństwo typów gdy stawiamy na swoją ulubioną drużynę lub reprezentację narodową

To tylko przykłady tego czego dotyczyć mogą sugestie co do gry. W każdym bądź razie stanowią one podsumowanie naszego systemu bukmacherskiego i zawierają dodatkowe informacje co robić, a czego unikać podczas naszej gry. Jeśli uda nam się wyznaczyć takie sugestie na pewno tego nie pożałujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *