system bukmacherski
co to value bet
Systemy bukmacherskie

Co to VALUE BET?

Value bet czyli z angielskiego wartościowy typ. Czym jest value bet postaram się wytłumaczyć w tym artykule na moim blogu. Dlaczego w ogóle o tym piszę? Ponieważ wiele osób uważa, że na value betach można stworzyć świetny system bukmacherski. Czy rzeczywiście tak jest? Mam nadzieję przekonać Cię, że tak.

Powiedziałem już, że value bet to wartościowy typ bukmacherski. Ale co tak naprawdę oznacza ten termin? Co oznacza, że typ jest wartościowy, ma value? Jak sprawdzić czy to rzeczywiście value bet, czy nie? Oto kluczowe pytania, na które musimy odpowiedzieć zanim zastanowimy się czy na value betach można stworzyć dobry system bukmacherski.

Typ jest value betem, wtedy kiedy prawdopodobieństwo trafienia pomnożone przez kurs jest większe niż 1. Wolisz matematyczny zapis? Proszę bardzo:

prawdopodobieństwo * kurs > 1

Jeśli ta nierówność jest spełniona, wtedy Twój typ jest value betem. Ale co nam to daje? Wyobraź sobie, że wchodzisz do sklepu i widzisz telewizor, który normalnie kosztuje 1500 zł. Jeśli cena wyniosłaby 2500 zł to go nie kupisz, bo jest to nieopłacalne, prawda? Jeśli cena wynosiłaby 1000 zł to kupisz telewizor bo ma wartość, jest value. Jeszcze nie wiesz co zrobisz z telewizorem, ale wiesz, że na tym zarobisz.

Podobnie jest na zakładach bukmacherskich. Jeśli kurs na Real Madryt w meczu z Legią Warszawa wynosi 1.01 to ciężko mówić o value becie, nawet jeśli prawdopodobieństwo trafienia jest duże. Jeśli jednak kurs oscylowałby w granicach 1.25 to pewnie postawisz taki zakład, bo jest wartościowy, opłacalny. Value Bet to inaczej opłacalny typ. Nie oznacza to, że na pewno „siądzie” i Ty wygrasz pieniądze, ale, że opłaca się go stawiać. I gdybyś stawiał tylko i wyłącznie value bety w swojej grze to wygrałbyś pieniądze w długim czasie. Wychodziłbyś na plus.

Czy warto grać value bety

Teraz możesz powiedzieć, że warto grać value bety, no bo przecież zarobisz na nich pieniądze. To wszystko racja, ale problem polega na tym, że nie wiesz jak określać prawdopodobieństwo trafienia. Kurs znasz, bo podał Ci go bukmacher, ale prawdopodobieństwo możesz wyliczyć co najwyżej sam. Skąd pewność, że zrobisz to poprawnie?

Nie ma takiej pewności, dlatego system bukmacherski opierający się na obstawianie value betów jest niejako trochę metodą chybił-trafił i zależy od Twojej skuteczności prawidłowej oceny szans trafienia. Jeśli robisz to dobrze to na value betach zarobisz. Jeśli mylisz się w analizie prawdopodobieństwa to możesz się „przejechać” i stracić pieniądze.

Ja nie opierałbym się na systemie bukmacherskim na value bety jako jedynej prawdzie jak zarabiać na zakładach. Bardziej traktowałbym value bet jako jedną ze wskazówek czy warto dany typ postawić, ale do takiej analizy dodałbym jeszcze kilka innych czynników jak statystyka, własna wiedza, przeczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *